Karolina Cicha odkrywa kulturę Karaimów. Powstanie płyta i mapa muzyczna najmniejszej mniejszości w Polsce

Karolina Cicha to jedna z najważniejszych artystek folkowych w Polsce – tradycyjnym pieśniom polskim i mniejszości narodowych Rzeczypospolitej poświęciła kilka ostatnich swoich płyt. „Karaimski śpiewnik domowy” to tytuł kolejnego powstającego albumu, który ukaże się w sieci 26 października. Dźwiękowe interpretacje Cichej uzupełni wirtualna „Karaimska mapa muzyczna”. Jej otwarcie dla internetowych zwiedzających planujemy jeszcze 23 września.

Rozpoczęte projekty mają na celu popularyzację kultury Karaimów, najmniejszej mniejszości etnicznej w Polsce, w sieci poprzez ukazanie świadectw wielowiekowej świeckiej muzycznej kultury karaimskiej, która praktykowana była na Krymie, Wileńszczyźnie oraz w Polsce w XIX i XX w., a dziś pozostaje w ulotnej pamięci najstarszych członków tej społeczności zamieszkałych w rozproszeniu oraz w nielicznych świadectwach materialnych – archiwalnych nagraniach zachowanych w karaimskich kolekcjach prywatnych.

Planowane w ramach działania będą mieć istotny wpływ na wzmocnienie ochrony i popularyzacji karaimskiej spuścizny kulturowej, która stanowi część dziedzictwa wielonarodowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów w tym szczególnym okresie zagrożenia epidemicznego. Muzyka Karaimów czerpie też inspiracje z litewskich i polskich tradycji muzycznych, a dodatkowo – co szczególnie ciekawe – z racji kosmopolityczności Karaimów wykazuje też wpływy takich tradycji muzycznych jak ukraińska, rosyjska czy romska. Powstająca płyta będzie próbą pokazania różnorodności muzycznej skarbów muzyki Karaimów polsko-litewskich. Wykonane nagrania będą w twórczy sposób integrować karaimską – orientalna tradycję ludową z wrażliwością współczesnych twórców.

Rezultatem realizacji zadania będzie poszerzenie wiedzy o mniejszości karaimskiej, edukacja, promocja i przybliżanie publiczności historii, kultury i tradycji karaimskich poprzez materiały audio-wideo, które zostaną upublicznione na dedykowanej stronie internetowej w subdomenie karaimi.org – opracowanej w postaci mapy, na której nagranym utworom będą towarzyszyć informacje dotyczące treści, autorów, okoliczności powstania tekstu i muzyki. Strona będzie umożliwiała pobranie muzyki i materiałów dodatkowych, będzie też dawała możliwość wirtualnej podróży po mapie miejsc karaimskich oraz wybranych zjawisk związanych z danym utworem i kulturą karaimską.

Po więcej informacji i relacji z powstawania wirtualnej mapy i „Karaimskiego śpiewnika domowego” zapraszamy na fanpage Karaj jołłary i Karolina Cicha.

#kulturawsieci #Karaimi #najmniejszamniejszosc #KarolinaCicha

piątek, 15 Maj, 2020 - 09:00