Dnia 25 maja 2013 r. odbył się piknik wielokulturowy zorganizowany przez Związek Karaimów Polskich w RP i Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieża Babel”, w czasie którego zostały zaprezentowane tradycje kulinarne mniejszości narodowych i etnicznych oraz grup cudzoziemców zamieszkujących obecnie na terenie Dolnego Śląska. Fot. Mariola Abkowicz
Muzeum Etnograficzne, Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego oraz Festiwal "Kalejdoskop Kultur" zapraszają na Etniczne Opowieści Muzealnej Nocy – fascynującą wędrówkę po świecie języków, symboli, baśni, tańca i muzyki. Przewodnikami na tej drodze będą przedstawiciele wielu narodowości tworzących dolnośląską społeczność.
15 maja w kawiarnio-księgarni Cocofli odbyło się spotkanie z Musą Czachorowskim – poetą, dziennikarzem i redaktorem naczelnym „Przeglądu Tatarskiego”. Głównym tematem „Tatarskiego smakowania” były tradycje kulinarne polskich Tatarów, o których – przy wtórze tatarskiej muzyki – barwnie opowiedział bohater wieczoru. Swoją opowieść zakończył prezentacją książki Katarzyny Jędrzejczyk-Kuliniak i Barbary Pawlic-Miśkiewicz „Przysmaki z jurty. Tradycyjne przepisy kuchni tatarskiej”.
11 lutego 2012 r. o godz. 17.00 w siedzibie Koła we Wrocławiu, Związku Ukraińców w Polsce, ul. Ruska 46 A odbędzie się przegląd filmów zrealizowanych przez Stowarzyszenie Krymskich Karaimów „Krymkarajlar”.
W programie m. in.:
Kocham Eupatorię, Z okazji 140-lecia urodzin Semiona Duwana
Medyczna dynastia Efetowych – sześć wieków służby dla ludzi
Filmy będą wyświetlone w wersji oryginalnej (rosyjskiej i ukraińskiej)
Przedstawiciele społeczności karaimskiej w Polsce i na Litwie oraz uczestnicy konferencji, koncertów i wydarzeń towarzyszących wystawie „Karaj jołłary – karaimskie drogi. Karaimi w dawnej fotografii” w Warszawie i Głogowie, Letniej Szkoły Języka Karaimskiego w Trokach, koncertu jubileuszowego „Awaz Wrocławdan”
A także
Karaimski Zespół Folklorystyczne „Dostłar” (Warszawa)
Karaimski Zespół Folklorystyczny „Birlik” (Troki)
Joanna Zawartko-Kołodziej (sopran) i Justyna Skoczek (fortepian)
Wykorzystano fragmenty:
Przedstawienia „Frančeska ir Princas” (pomysł i reżyseria Severina Špakovska, Jevgenija Ešvovičiūtė)
Filmu „Chajtarma“ (2013). Reżyseria Akhtem Seitablayev. Tatarska telewizja ATR
Animacji „Cudowny koń księcia Witolda“ Scenariusz i reżyseria Martyna Majewska, animacja Marcin Koźliński, muzyka Mateusz Wysocki, narracja Marek Robaczewski
Wykorzystano reprodukcje prac Borysa Egiza z kolekcji Vilniaus paveikslų galerijos
Projekt realizowany przy udziale wsparcia finansowego: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego